Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1545734
  • Do końca roku: 239 dni
  • Do wakacji: 46 dni

Kalendarium

Poniedziałek, 2024-05-06

Imieniny: Beniny, Filipa

„Rozwój zainteresowań uczniów gimnazjum drogą do kariery”

Karta projektu opracowana przez grupę A2 z gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Grabowie


Tytuł projektu: Biuro podróży- tworzenie firmy turystycznej

Nauczyciel prowadzący grupę projektową: mgr Halina Pawłowska

 

Autorzy projektu:

-Dominik Malinowski

-Sebastian Pęcherzewski

-Grzegorz Nowak

-Kamil Pabin

-Marcin Stańczyk

Cel główny projektu: Celem głównym naszego projektu było poznanie drogi do założenia własnego przedsiębiorstwa, zebranie potrzebnych dokumentów i przygotowanie programu marketingowego. Założenie własnej firmy- Biuro Podróży „Magic Holiday”.

Opis realizacji projektu: W trakcie realizacji projektu zajęliśmy się założeniem firmy- biura podróży. Ułożyliśmy plan działań dotyczący tworzenia przedsiębiorstwa. Udaliśmy się do urzędów w celu zebrania odpowiednich dokumentów potrzebnych do założenia firmy.

 Aby poznać zasady i struktury działań firmy turystycznych odwiedziliśmy Biuro Podróży Travel Planet i Neckermann. Z kierownikiem każdego z nich przeprowadziliśmy wywiad i uzyskaliśmy wszelkie potrzebne informacje.

W trakcie realizacji projektu każdy z członków grupy poznał stanowisko na jakim najlepiej sprawdziłby się w firmie i na którym najefektowniej mógłby pracować.

 

 

Etapy prac projektowych:

 

Etap I

Na początku realizacji naszego projektu otworzyliśmy biuro podróży. Założenie tego typu firmy wiązało się z wizytami w bardzo wielu urzędach i kilku biurach podróży. Dodatkowo było to bardzo dużo pracy biurowej- wypełnianie dokumentów, podpisywanie umów, tworzenie katalogów z ofertami.

„Przy sprawnej organizacji czasu i zdobyciu odpowiednich dokumentów założenie firmy zajmuje tylko jeden dzień”.

 

 

1.W pierwszej kolejności sporządziliśmy biznes plan.  Zawierał on: opis, plan, cele, warunki działania, nazwę, środki (również finansowe).

2.Dodatkowo ważnym krokiem w zakładaniu firmy jest odpowiednie dopasowanie i dobranie nazwy tej firmy. Nazwa ta powinna być inna niż wszystkie, ponadto powinna być wizytówką i hasłem które przyciągnie klienta. Nazwa naszego biura podróży to „magiczne wakacje”- „Magic Holiday”
3.Pierwszym urzędem jaki odwiedziliśmy  był to urząd gminy. W urzędzie gminy dokonaliśmy wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

4. Po dokonaniu rejestracji w urzędzie gminy udaliśmy  się do urzędu statystycznego w celu uzyskania numeru REGON

5. Urząd skarbowy jest następnym miejscem do jakiego my jako młodzi przedsiębiorcy musieliśmy się udać.

6. Krok szósty to wyrobienie pieczątki firmowej. Taka pieczątka powinna zawierać nazwę firmy, adres, NIP, numer REGON. Również nasza firma taką pieczątkę posiada.

7.Po wykonaniu pieczątki właściciel nowo założonej firmy powinien założyć konto bankowe. Jest to warunek realizacji transakcji powyżej 15 tys. euro.

Wraz z całą grupą odwiedziliśmy Bank Spółdzielczy w naszej miejscowości- Bank Spółdzielczy w Grabowie

 8.Na końcu drogi do własnej działalności stoi jeszcze ZUS, do którego udaliśmy się po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Również tutaj wypełnialiśmy kilka dokumentów związanych z ubezpieczeniem pracowników.

9.Krokiem dodatkowym w zakładaniu własnej działalności może być złożenie wniosku do agencji ARiMR o dofinansowanie na mikroprzedsiębiorstwo. Taki wniosek nasza firma posiada.

            Dodatkowo do założenia biura podróży są potrzebne takie dokumenty: wpis do krajowego rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, umowy hotelowe itd. Również je posiadamy w naszej teczce projektowej.

Na tym zakładanie firmy się kończy.  Nasza grupa wszystkie te kroki bardzo dokładnie zrealizowała i w normalnym życiu Biuro Podróży Magic Holiday na pewno by już istniało.

 

Etap II

             W drugim etapie naszych prac projektowych zajęliśmy się pracami, które miały na celu zareklamowanie naszego biura podróży jak i realizacją kilku wycieczek promujących naszą gminę oraz dwóch wycieczek w dalsze rejony naszego kraju.


1.Na początku drugiego etapu przygotowywaliśmy się do prezentacji na tle grup. Zbudowaliśmy „labirynt młodego przedsiębiorcy”. Był to labirynt w którym każdy wybierając odpowiednią drogę mógł sprawdzić czy jego decyzje życiowe będą dla niego korzystne. Każdy dowiedział się czy założy własną firmę i będzie własnym szefem czy będzie musiał pracować u kogoś innego. Następnie nasza grupa zajęła się reklamą naszego biura podróży. Były to wszelakiego rodzaju bilbordy, banery, plakaty i ulotki, oraz strona internetowa. 

 

 2.Kolejnym elementem naszego projektu była to organizacja kilku wycieczek.   Zorganizowaliśmy kilka wycieczek do kina i na basen.  

 

3. Ostatnim elementem prac projektowych było to przygotowanie się do giełdy pomysłów.

 


Stworzyliśmy „labirynt młodego przedsiębiorcy”- model 3D