Statystyki

  • Odwiedziny: 878944
  • Do końca roku: 44 dni
  • Do wakacji: 216 dni

Kalendarium

Sobota, 2018-11-17

Imieniny: Grzegorza, Salomei
Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Grabowie

Dyrektor Szkoły mgr Mariusz Jagielski

  fax szkoły:  632734545                     e-mail szkoły:  gimgrab@wp.pl

Artykuły

Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległosci przez Polskę

2018-11-09
Powiększ zdjęcie

Dziś w wolnej Ojczyźnie obchodzimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rocznica nie tylko niepodległości odzyskanej w 1918 roku, lecz także jednego z najważniejszych polskich powstań. Świętując ten dzień, dajemy wyraz naszej miłości do Ojczyzny, do jej historii i kultury. 

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone, co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 11 listopada 1918 r. utworzona rok wcześniej Rada Regencyjna, będąca namiastką polskiego parlamentu, przekazała władzę wojskową w Polsce Józefowi Piłsudskiemu, który poprzedniego dnia przybył do Warszawy po uwolnieniu z więzienia w Magdeburgu. Kilka dni później Piłsudski został wybrany przez nowo utworzony rząd na tymczasowego naczelnika państwa. 11 listopada rozpoczęło się w Warszawie rozbrajanie Niemców, którzy wraz z generałem-gubernatorem warszawskim Hansem von Beselerem opuściły wkrótce Warszawę. Po 123 latach od utraty niepodległości Polska odzyskała suwerenny byt państwowy, a dzień 11 listopada jest obecnie polskim świętem państwowym. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Uczestnicząc dzisiaj w uroczystej i wzruszającej akademii składamy hołd pamięci twórcom niepodległości, tysiącom żołnierzy, którzy przelewali krew w walce o Niepodległość.

Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. Halina Pawłowska, aranżację muzyczną przygotował p. Michał Nowakowski, oprawę plastyczną p. Aleksandra Kacprzak.

Więcej o: Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległosci przez Polskę

DZIEN EDUKACJI NARODOWEJ W NIEPODLEGŁEJ POLSCE MAGICZNYMI DŹWIEKAMI MALOWANY

2018-10-18
Powiększ zdjęcie

Wczoraj (17 październiaka 2018r.)  w naszej szkole odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz w drugiej części spotkania spektakularny występ Macieja Pola a wszystko  pod hasłem DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W NIEPODLEGŁEJ POLSCE MAGICZNYMI DŹWIĘKAMI MALOWANY.  

Żywiołowa reakcja widzów potwierdziła, iż program zadowolił wszelkie potrzeby  od artystyczno-muzycznych po kulinarne. W czasie przerwy technicznej przybyli goście mogli kosztować przepyszne ciasta upieczone przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Grabowie. Natomiast atmosferę wyjątkowego nastroju stworzyły
p. Aleksandra Kacprzak oraz p. Małgorzata Misiak poprzez dekorację i odpowiednie oświetlenie hali a p. Michał Nowakowski zadbał o nagłośnienie. 

W organizacji uroczystości współpracowali dyrektorzy szkoły p. Krystyna Gaj i p. Mariusz Jagielski, oraz nauczyciele: p.Anna Wasiak, p. Barbara Zwolińska, p. Joanna Heftowicz, p. Natalia Pawlak, p.Iwona Morawska, p.Halina Pawłowska, p.Anna Wilda-Lasota, p.Wanda Mielczarek. 

Więcej o: DZIEN EDUKACJI NARODOWEJ W NIEPODLEGŁEJ POLSCE MAGICZNYMI DŹWIEKAMI MALOWANY

Bal gimnazjalny 2018.

2018-06-13
Powiększ zdjęcie

Biwak klas czwartych

2018-06-09
Powiększ zdjęcie

8 czerwca 2018 roku uczniowie klasy 4a i 4b wraz z wychowawczyniami i chętnymi rodzicami uczestniczyli w biwaku. Pierwsza część imprezy była to piesza wycieczka do Siedliska w Besiekierach oraz udział w warsztatach „W poszanowaniu chleba”. Czwartoklasiści nie tylko przypomnieli sobie etapy powstawania chleba, ale również mogli własnoręcznie rozwałkować przygotowane wcześniej przez panią Gospodynią Siedliska ciasto, które następnie zostało upieczone na płycie kuchni węglowej. Przyszedł czas na delektowanie się podpłomykami, które posmarowane pysznym miodkiem lub masełkiem z czosnkiem (produkty wyrabiane w Siedlisku) po prostu rozpływały się w ustach naszych uczniów i znikały w błyskawicznym tempie. W przerwie między warsztatami można było oddać się skokom przez linę – wszyscy chcieli pobić rekord Małgosi (45 skoków), ale udało się to tylko mamie Patrycji – p. Agnieszce! Brawo!

Gospodyni Siedliska za punkt honoru wzięła sobie cel, aby nikogo nie wypuścić głodnego ze swych progów, dlatego poczęstowała nas wszystkich pysznymi kiełbaskami z grilla. Tak nakarmieni mieliśmy energię, aby wracać pieszo do Grabowa! Dziękujemy Pani Ani za gościnę :-)

Kolejnym etapem naszego biwaku była noc w szkole. Późną kolacje zapewniła nam pewna łęczycka pizzeria. Przygotowaliśmy bazę noclegową – była nią sala numer 5 ! O 6 rano wszyscy byli już na nogach i delektowali się pysznym śniadankiem przygotowanym przez Panią Ewę. Na zakończenie uczniowie rozegrali jeszcze pasjonujący mecz piłki halowej, który zakończył się wynikiem 5;3 dla drużyny „ZIELONYCH” :-) O 8.30 pierwsi rodzice zaczęli odbierać biwakowiczów.

Więcej o: Biwak klas czwartych

Konkurs Wiedzy o Regionie

2018-05-29
Powiększ zdjęcie

23 maja 2018r. nasi uczniowie zdobyli III miejsce w Konkursie Wiedzy o Regionie. Szkołę reprezentowali Ewelina Pachlińska, Julia Kucharska, Bartosz Subocz, Adrian Jędrzejczak, Sebastian Cnotalski. Opiekunem drużyny była p. Anna Bankiewicz.

Więcej o: Konkurs Wiedzy o Regionie