Wtorek, 2018-09-25

klik

DZIEŃ  TYGODNIA

OBIAD

od 24.09.2018r. do 05.10.2018r.

24.09.2018r.

Jarzynowa z ziemniakami. Kopytka, gulasz
z mięsa, surówka z warzyw mieszanych, kompot.  (1,7,9)

25.09.2018r.

Pomidorowa z ryżem. Udko pieczone, marchewka z chrzanem, ziemniaki, kompot. (1,7,9)

26.09.2018r.

Kapuśniak z ziemniakami. Karkówka w sosie pieczeniowym, kluseczki, surówka z czerwonej kapusty , kompot. (1,7,9)

27.09.2018r.

Grochowa z ziemniakami. Ryż z jabłkiem
i bitą śmietaną, kompot. (1,7, 9)

28.09.2018r.

Barszcz biały z makaronem. Ryba smażona, surówka z kapusty pekińskiej, ziemniaki, kompot. (1,3,7,9)

01.10.2018r.

Żurek z ziemniakami. Makaron z białą kiełbasą w sosie pomidorowym, surówka
z marchewki i jabłka, kompot.      (1,3,7, 9)

02.10.2018r.

Barszcz czerwony z makaronem. Kotlet mielony, ziemniaki, surówka z buraczku czerwonego i jabłka, kompot.  (1,3,7,9)

03.10.2018r.

Kapuśniak z białej kapusty. Ryż, potrawka
z kurczaka z warzywami, kompot. (1,7,9)

04.10.2018r.

Rosół z makaronem. Kotlet schabowy, surówka z białej kapusty, ziemniaki, kompot. (1,3,7,9)

05.10.2018 r.

Ryżanka. Ryba po grecku, ziemniaki, kompot. (1,3,7,9)

Intendent - p.Anna Smakowska,  kierownik świetlicy p. Barbara Zwolińska,  kucharka - p. Justyna Orlik

ALERGENY

Produkty, które u osób uczulonych najczęściej wywołują reakcję alergiczną, to przede wszystkim mleko krowie, białko jaja kurzego, orzeszki ziemne, a niekiedy także skorupiaki i ryby morskie. To jednak nie wszystkie pokarmy potencjalnie niebezpieczne dla alergików.

Występowanie alergii na dany produkt jest uwarunkowane wiekiem uczulonych osób i częstością codziennego spożycia produktu w danych regionie geograficznym. W Polsce, u małych dzieci uczulenie na alergeny pokarmowe w postaci od łagodnych objawów skórnych aż do wstrząsu anafilaktycznego włącznie, wywołują najczęściej białko mleka, białko jaja kurzego oraz orzechy arachidowe.

Te trzy wymienione źródła alergenów pokarmowych mają szeroki zasięg. Alergia na nie należy do problemów uniwersalnych, zarówno w skali Europy, jak i świata. Część produktów natomiast, których spożycie jest zróżnicowane geograficznie, ma głównie znaczenie regionalne. Przykładowo w krajach skandynawskich większy problem niż w Polsce stanowi uczulenie na mięso ryb morskich, a w krajach basenu Morza Śródziemnego uczulenie na skorupiaki.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego Nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów muszą być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergenami i nietolerancją pokarmową.  Informacje o alergenach muszą być więc dostępne dla konsumenta – ucznia i jego rodzica.

W związku z powyższym przy jadłospisie można znaleźć spis alergenów, a przy każdym daniu numer alergenu jaki zawiera to danie.

14  najpopularniejszych  alergenów  wymagających uwzględnienia
 w  jadłospisie  żywieniowym

1. Ziarna zbóż  - zawierające gluten, tzn. pszenica, żyto, owies, jęczmień, orkisz a także ziarna odmian hybrydowych powyższych zbóż, jak również produkty przygotowane na ich bazie.
  2. Skorupiaki  oraz produkty przygotowane na ich bazie.
  3. Jaja oraz produkty przygotowane na ich bazie.
  4. Ryby oraz produkty przygotowane na ich bazie.
  5. Orzeszki ziemne oraz produkty przygotowane na ich bazie.
  6. Ziarno sojowe oraz produkty przygotowane na jego bazie.
  7. Mleko oraz produkty przygotowane na jego bazie (łącznie z laktozą)
  8. Orzechy z drzew orzechowych – tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy pekan, orzechy brazylijskie, orzechy pistacjowe, orzechy makadamia oraz produkty przygotowane na ich bazie.
  9. Seler oraz produkty przygotowane na jego bazie.
  10. Gorczyca oraz produkty przygotowane na jej bazie.
  11. Ziarno sezamowe oraz produkty przygotowane na jego bazie.
  12. Łubiny oraz produkty przygotowane na ich bazie.
  13. Mięczaki oraz produkty przygotowane na ich bazie.
  14. Dwutlenek siarki oraz siarczyny - w stężeniach wyższych niż 10 mg/kg lub 10 mg/l w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców.