Narodowe Święto Niepodległości

Z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę         13 listopada 2017 r w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci tych, którzy oddali swoje życie za wolną i niepodległą ojczyznę. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wielu  wydarzeń w Polsce oraz z zakończeniem I wojny światowej. 11 listopada 1918 r. utworzona rok wcześniej Rada Regencyjna, będąca namiastką polskiego parlamentu, przekazała władzę wojskową w Polsce Józefowi Piłsudskiemu, który poprzedniego dnia przybył do Warszawy po uwolnieniu z więzienia w Magdeburgu. Kilka dni później Piłsudski został wybrany przez nowo utworzony rząd na tymczasowego naczelnika państwa. 11 listopada rozpoczęło się w Warszawie rozbrajanie Niemców, którzy opuścili wkrótce Warszawę. Po 123 latach od utraty niepodległości Polska odzyskała suwerenny byt państwowy, a dzień 11 listopada jest obecnie polskim świętem państwowym. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. H. Pawłowska, oprawę muzyczną przygotował                         p. M. Nowakowski, natomiast plastyczną opracowala p. A. Kacprzak z pomocą p. A. Wasiak, p. B. Zwolińskiej i p. A. Sobczyńskiej. Program artystyczny uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych zaprezentowali już w sobotę w Gminnym Domu Kultury w Grabowie. Pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki delegacje zaproszonych gości , przedstawicieli władz samorządowych oraz szkół podstawowych złożyły symboliczne kwiaty.