Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1549664
  • Do końca roku: 231 dni
  • Do wakacji: 38 dni

Kalendarium

Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Rocznica Zbrodni Katyńskiej


KOLĘDA KATYŃSKA…

 

Kiedyś może wielki muzyk wstanie,
nieme rzędy weźmie na klawisze,
wielki pieśniarz polski krwią i łzami
balladę straszliwą napisze.

 

Kiedyś piasek ten pod sosenkami
– przyjdą ludzie, Bożą, wolną ciszą
wziąć na chusty… Dzieci dzwoneczkami,
światłem, kwieciem, srebrem zakołyszą.

 

Procesjami piasek będą nieśli
do Berlina, Moskwy i Madrytu.
I powstaną nowe całkiem pieśni,
całe w oczach i skrzydłach u szczytu.

 

I powstaną niesłychane wieści,
dziwne serca, ciała pełne blasku…
I Prawdę znowu ucieleśni
Duch
żywym Słowem - z Katyńskiego piasku.


 K A T Y Ń.  P A M I Ę T A M Y !


Jak powiedział jeden z naszych wielkich świętych- Jan Paweł II- „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Świadomi prawdy i mądrości drzemiących w tych słowach, gimnazjaliści z Grabowa oraz starsi uczniowie szkoły podstawowej postanowili uczcić pamięć o minionych, jakże tragicznych chwilach związanych z datami kwietniowymi (13 kwietnia 1943 roku Radio Berlin podało informacje o odnalezieniu zwłok kilku tysięcy polskich żołnierzy w lesie katyńskim, 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M odbywający lot na trasie Warszawa – Smoleńsk, wioząc 96 osób, w tym prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką uległ katastofie) podczas mszy Świętej w kościele parafilnym sprawowanej w intencji ofiar katastrofy i porucznika Jana Rakowskiego -zamordowanego w Katyniu nauczyciela pochodzącego z Grabowa. Pełne dostojeństwa i powagi nabożeństwo celebrował ks. Jacek Wiśniewski, a pułkownik rezerwy Stanisław Wypych czytał liturgię słowa.

 

Po mszy w gmachu świątyni odbyła się uroczysta akademia, którą zaprezentowali uczniowie Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego przygotowani przez p. Halinę Pawłowską (strona merytoryczna) i p. Lidię Wasiak (oprawa muzyczna).


W akademii udział wzięli następujący uczniowie:


Maciej Borowski, Katarzyna Śliwka, Patrycja Prażanowska, Natalia Modlińska, Maria Góral, Patrycja Engel, Aleksander Nowak, Adam Góral, Wioletta Wasiak, Weronika Lasota, Krzysztof Ponikły, Weronika Mądry, Marcelina Jabłońska, Cezary Gomulak, Agnieszka Kaczmarek, Ewelina Gąsowska, Agata Bielicka, Agnieszka Borowska, Julia Borchon, Aleksandra Borowska, Michał Sokołowski, Małgorzata Borowska, Zuzanna Pabin, Marcelina Malinowska, Wiktoria Jabłońska, Dawid Durys, Natalia Bartczak, Karolina Bauer.

 

Z G I N Ę L I,  B O  B Y L I  P O L A K A M I

 

Uroczyste uczniowskie wystąpienie rozpoczęło się od uczczenia minutą milczenia pamięci tych, którzy zginęli wiosną 1940 r. i 10 kwietnia 2010 r. Następnie nasi młodzi aktorzy za pomocą poezji i muzyki oddali hołd wszystkim 21.857 polskim jeńcom wojennym zamordowanym w katyńskim lesie, oficerom, podoficerom oraz szeregowym Wojska Polskiego, częściowo pochodzącym z rezerwy (naukowcom, lekarzom, inżynierom, prawnikom, nauczycielom, urzędnikom państwowym). Byli oni kwiatem polskiej inteligencji, grupą ludzi, która znała znaczenie słowa patriotyzm. Między nimi znajdował się również porucznik Jan Rakowski, który urodził się 27 maja 1910 r. w Besku Starym jako syn Jana i Antoniny z Jóźwiaków. Ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. G. Piramowicza w w Łęczycy, w wieku 22 lat zdał egzamin dyplomowy na nauczyciela szkół powszechnych. W latach 1932 – 1933 przebywał na 10. Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty przy 28. pułku strzelców konnych w Łodzi, a w 1935 r. odbył tam ćwiczenia wojskowe jako dowódca plutonu strzeleckiego. W czasie od 01.09.1934 do 30.06.1939 pełnił funkcję nauczyciela i kierownika szkoły w Kużnicy Grabowskiej. To niewielka miejscowość w powiecie wieluńskim.

 

W 1936 r. został awansowany na podporucznika rezerwy. W lipcu 1939 przeniósł się do miejscowości Chorki w pow. łęczyckim. Od 1 września miał tam objąć funkcję kierownika szkoły powszechnej , jednak nie zdążył. Został zmobilizowany w sierpniu do 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. Raz uzyskał przepustkę z ćwiczeń wojskowych, by zobaczyć się z 3- letnią córką (Wiesławą) i właśnie narodzonym synem (Janem). Według zeznań świadków, dostał się do niewoli rosyjskiej 19 września 1939 roku w Równym. Następnie przebywał w obozie jenieckim w Kozielsku (numer obozowy 4786). Rozkazem z dnia 16 kwietnia 1940 roku (lista wywozowa NKWD LW035/2 poz. 42) został zamordowany nocą z dnia 16 na 17 kwietnia 1940 roku strzałem w tył głowy, na krawędzi otwartego grobu w lesie katyńskim wraz ze 100-osobową grupą oficerów. 20 grudnia 1989 roku Prezydent PRL nadał mu pośmiertnie medal „za udział w wojnie obronnej 1939” (legitymacja nr 70-89-96 MW) a Ministerstwo Spraw wojskowych RP na Uchodźctwie z siedziba w Londynie Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 roku (legitymacja nr 8029). W listopadzie 2007 roku pośmiertnie awansowany na stopień porucznika .

 

"W R A C A  D Z I Ś  P A M I Ę Ć  O  T Y C H,  K T Ó R Y C H  N I E  M A"

 

Po egzekucjach polskich jeńców ich rodziny straciły z nimi kontakt – przestała nadchodzić korespondencja, wysyłana poczta wracała, próby uzyskania informacji o losach jeńców i miejscu ich pobytu były pozostawiane bez odpowiedzi. W celu zatarcia śladów masowe groby (w których pochowano także Ukraińców, Białorusinów a nawet Rosjan) zostały obsadzone przez NKWD sosnami. Zbrodnię przez lata okrywała zasłona milczenia. Choć tę tajemnicę znali prawie wszyscy. Dziś możemy o niej rozmawiać, wspominać zabitych tam jeńców, oddawać im cześć, co niniejszym uczyniliśmy, tak jak przepowiedziała to Kazimiera Iłłakowiczówna we wzruszającym liryku z 1943 roku.

 

Po obejrzeniu wzruszającego montażu słowno-muzycznego głos zabrali: Jan Rakowski (obecny na nabożeństwie wraz ze swą córką syn porucznika Jana Rakowskiego) i senator RP Przemysław Błaszczyk

 

Następnie wszyscy udaliśmy się do miejsca, w którym rośnie dąb pamięci, gdzie przedstawiciele samorządów szkolnych i przybyli goście złożyli kwiaty i zapalili znicze.

 

 Dąb rośnie w południowej części placu przykościelnego w Grabowie. Obok drzewka ustawiona została tabliczka z logo programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" oraz napisem "Dąb Pamięci posadzony dla uhonorowania porucznika i nauczyciela Jana Rakowskiego, ur. 27.05.1910 w Besku Starym zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w roku 1940.  Cześć Jego Pamięci !!!

 

Dęby mają być milczącą, wiecznie żywą pamiątką o bohaterach, którzy zginęli od strzału w tył głowy. My, żyjący w XXI wieku mamy bardzo ważne zadanie: musimy zrobić wszystko, aby pamięć o zbrodni była żywa w kolejnych pokoleniach Polek i Polaków. Jest to bowiem pamięć o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w głowę; pamięć o największej zbrodni popełnionej na jeńcach polskich w czasie drugiej wojny światowej. Zbrodnia katyńska to przestroga, pomordowani zaś to bohaterowie – przykład poświęcenia dla ojczyzny.

                                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                                         Opracowała p. Joanna Heftowicz




Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie