Gminne obchody Święta Niepodległości

W niedzielę 11 listopada 2012 roku odbyły się gminne obchody  Święta Niepodległości. Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli jest rocznicą radosną, aczkolwiek skłaniającą do zadumy i refleksji.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, w której uczestniczyli, kombatanci, strażacy, przedstawiciele władz gminy, mieszkańcy oraz dzieci i młodzież. Po uroczystej mszy, na grobie nieznanego żołnierza zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. Następnie poczty sztandarowe, dęta orkiestra oraz uczestnicy obchodów Święta Niepodległości udali się pod Pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem obchodów było zaprezentowanie przez uczniów Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Grabowie części artystycznej pod hasłem „ Polska moja ojczyzna”.
W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli. Jedenastego listopada 1918 roku, Nasz kraj z niewoli się wyzwolił. I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości, ten dzień na zawsze dla Polaka pozostał Dniem Niepodległości. W części artystycznej wystąpili: S. Pęcherzewski, A. Okoń, D. Przybysz, D. Prusińska, M. Rakowski, A. Morawska,K. Pietruszka, S. Bojanowski, W. Małecka, D. Malinowski, M. Niespodziańska, K. Pabin, M. Stańczyk, G. Nowak, Ł. Kaczyńska, J. Zwolińska, J. Borchon, G. Bejnarowicz, D. Chmielecka, A. Wronkowska, P. Lewandowska, A. Ostrowska, M. Miedzińska, poczet sztandarowy: A. Janowska, B. Antkiewicz, N. Kucharska, D. Bojanowski, M. Bulewicz. Program artystyczny przygotowały: p. Halina Pawłowska, p. Aleksandra Kacprzak, p. Lidia Wasiak, p. Aneta Pionko.