Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / Holloween 2014

Holloween 2014

Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach  w  wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Nazwa „Halloween” jest przeróbką angielskiego „All Hollows Eve”, co znaczy: Wigilia Wszystkich Świętych, w połączeniu z celtyckim Samhain.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki.

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain.

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno tym złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku. Do zabaw w Halloween zalicza się m.in. :

Trick Or treat – zabawa cukierek albo psikus. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

W Halloween dzieci i dorośli przerabiają się za potwory, takie jak wampiry, duchy, czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (trick Or treat) stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.