Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Katalogi biblioteczne

KATALOG BIBLIOTECZNY jest spisem książek oraz innych zbiorów bibliotecznych, znajdujących się w danej bibliotece. Spis ten jest uporządkowany w określonym porządku i zawiera najważniejsze informacje o poszczególnych zbiorach bibliotecznych, zapisanych na kartach katalogowych.

RODZAJE KATALOGÓW

• Katalogi formalne ( uwzględniają cechy formalne książki, czyli autora i tytuł dokumentu, cechy fizyczne dokumentu – czy jest to książka, czy kaseta video, czy płyta DVD itp. W przypadku tych katalogów nie jest uwzględniana treść dokumentu):

-  Katalog alfabetyczny

-  Katalog tytułowy

-  Inne katalogi ( np. katalog ilustrowany, katalog kaset video, itp.)

• Katalogi rzeczowe ( uwzględniają treść książki ).

KARTA KATALOGOWA zawiera : opis bibliograficzny dokumentu bibliotecznego, hasło, sygnaturę. Nr inwentarzowy i znak klasyfikacji/ symbol działu – książki lub innego dokumentu, znajdującego się w bibliotece.

OPIS BIBLIOGRAFICZNY

• Dla każdego dokumentu w zbiorach bibliotecznych opracowuje się opis, który składa się zdanych zaczerpniętych z tego dokumentu.
  • Podstawowe składniki tego opisu to: nazwisko i imię autora lub autorów książki; tytuł i dodatek do tytułu książki; imię i nazwisko tłumacza, ilustratora; kolejność wydania; adres wydawniczy ( miejsce, rok wydania i nazwa wydawnictwa); ilość stron, map, ilustracji; format książki itp.

HASŁO

• W katalogach możemy się spotkać z następującymi rodzajami haseł:
  1. HASŁO AUTORSKIE – czyli nazwisko i imię autora
  2. HASŁO TYTUŁOWE – czyli tytuł
  • Hasło jest elementem, zamieszczonym na karcie katalogowej, który brany jest pod uwagę podczas porządkowania kart katalogowych.

SYGNATURA

• Sygnatura jest to oznaczenie znaku miejsca książki lub innego dokumentu bibliotecznego, wraz z jego indywidualnym oznaczeniem
  • Sygnatura pozwala odnaleźć daną książkę ( lub inny dokument biblioteczny ) na konkretnej półce.

• Całość piśmiennictwa, znajdującego się w bibliotece szkolnej, można podzielić na dwa rodzaje:
  1. literaturę piękną ( czyli książki posiadające fabułę, akcję, fikcję literacką itp. )
  2. literaturę popularnonaukową ( książki pomagające zdobyć wiedzę; książki zawierające wiadomości z określonej dziedziny wiedzy)
  • Ten podział wyznacza 2 rodzaje katalogów rzeczowych, znajdujących się w bibliotekach szkolnych:
  1. katalog działowy
  2. katalog systematyczny

KATALOG DZIAŁOWY

• dzieli literaturę piękną według treści książek;
  • do oznaczania poszczególnych działów wykorzystywane są symbole literowe i dlatego mówimy, że katalog ten wykorzystuje klasyfikację literową;
  • w obrębie jednego działu karty katalogowe ułożone są alfabetycznie;
  • korzystamy z tego katalogu, gdy szukamy książki należącej do danego działu literatury pięknej, ale nie znamy autora książki;

KLASYFIKACJA LITEROWA

Bw – bajeczki, wierszyki

B – baśnie, legendy

P – przygodowe

F – fantastyczne

H – historyczne

Ob – powieści obyczajowe

Prz – powieści przyrodnicze

Pd – poezje, dramaty

KATALOG SYSTEMATYCZNY

• dzieli literaturę popularnonaukową według dziedzin wiedzy;
  • poszczególne działy oznaczone są cyframi i dlatego mówimy, że wykorzystuje ona klasyfikację dziesiętną ( Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna );
  • w obrębie jednego działu tego katalogu karty ułożone są alfabetycznie;
  • korzystamy z tego katalogu, gdy szukamy książki z określonej dziedziny wiedzy, ale nie znamy autora, ani tytułu książki.

UNIWERSALNA KLASYFIKACJA DZIESIĘTNA

• UKD dzieli piśmiennictwo na 10 działów podstawowych ( głównych ) – jest to dział I stopnia.
  • Każdy z działów głównych składa się 10 poddziałów – jest – jest to podział II stopnia. Z kolei każdy podział składa się z kolejnych 10 poddziałów.
  • Taki układ pozwala na prędkie dotarcie do konkretnego działu.

Działy podstawowe ( główne ) UKD

• 0 – DZIAŁ OGÓLNY
  • 1 – FILOZOFIA. PSYCHOLOGIA
  • 2 – RELIGIA. TEOLOGIA. RELIGIOZNAWSTWO
  • 3 – NAUKI SPOŁECZNE. PRAWO. ADMINISTRACJA
  • 4 – Ten dział od 1961 roku jest wolny. Jego tematykę włączono do działu 8.
  • 5 – MATEMATYKA. NAUKI PRZYRODNICZE
  • 6 – NAUKI STOSOWANE. MEDYCYNA. NAUKI TECHNICZNE. ROLNICTWO