Spotkanie z rodzicami - szkolenie z zakresu profilaktyki

Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży oraz zmiany następujące po kolejnych etapach edukacji.

W dniu 9 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyło sie kolejne spotkanie z rodzicami.

Poświęcone było  poinformowaniu rodziców o postępach w nauce ich dzieci oraz szkoleniu z zakresu profolaktyki uzależnień. Prezentacji na temat ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży dokonała p.psycholog Anna Raszewska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęczycy.

Wzrastająca w ostatnich latach liczba zaburzeń zachowania wśród dzieci i młodzieży jest bardzo niepokojąca. Coraz częściej słyszymy w mediach i zauważamy wokół siebie rozmaite zachowania ryzykowne, a więc działania niosące ryzyko negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia fizycznego i psychicznego jednostki, jak i dla otoczenia społecznego. Problem ten dotyczy grupy wiekowej 10 – 18 lat, a nawet młodszych dzieci.

Lista niepokojących zachowań jest bardzo długa. Do najczęściej spotykanych zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży zalicza się

- palenie tytoniu,

- używanie alkoholu,

- używanie innych środków psychoaktywnych (narkotyków, środków wziewnych, leków),

- zachowania agresywne i przestępcze,

- wczesną aktywność seksualną

- zachowania ryzykowne w Internecie.