Jesteś tutaj: Start / WYDARZENIA / Walentynki 2014

Walentynki 2014

Dzień św. Walentego,

To dzień dobry dla każdego.

W tym dniu wszyscy to wyznają,

Że chcą kochać i kochają.

Walentynki - coroczne święto przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, który jest patronem zakochanych. Dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek i walentynkowych kartek z wierszykiem badź wyznaniem miłości. Walentynki obchodzone są w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Natomiast Europa wschodnia i północna do walentynkowego grona dołączyła znacznie później. Do Polski walentynkowe obchody trafiły w latach 90-tych XX wieku. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia  21 na 22 czerwca.  Walentynki często krytykowane są jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje oraz za ich konsumpcyjne i komercyjne nastawienie.

Mimo wszystko walentynki są chętnie obchodzone nie tylko przez zakochanych. Stały się okazją do okazywania sobie sympatii, obdarowywania się uśmiechem i dobrym słowem. Tak pojmowane walentynki świętowali uczniowie naszej szkoły dnia 14 lutego 2014 roku z inicjatywy członków Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz opiekunów i przedstawicieli Samorządu Szkolnego. Tego dnia zorganizowali  dyskotekę po lekcjach, udekorowali dolny korytarz, przygotowali  klasowe plakaty o tematyce walentynkowej, uruchomiona została poczta walentynkowa - wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali kartki walentynkowe od Samorządu Szkolnego, Amorki częstowały czekoladowymi serduszkami, chłopcy pojawili sie w szkole w koszulach i krawatach, a dziewczyny w kolorowych sukienkach.