Jesteś tutaj: Start / DLA UCZNIA / Dopalacze

Dopalacze

Dopalacze mogą cię wypalić czyli prawdy i mity o dopalaczach

Dopalacz” czy „dopalacze” to termin nie posiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym, nie znajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zamieszczone na stronach internetowych informacje na temat badań rzekomo potwierdzających brak szkodliwości określonej substancji stwierdzają, że przynajmniej niektóre „dopalacze” są „bezpieczną alternatywą dla szkodliwych efektów nielegalnych
i uzależniających narkotyków”. Podczas gdy informacje z badań dotyczą jedynie faktu, że nie zawierają one substancji objętych kontrolą prawną, co nie jest równoznaczne z tym, że oferowane produkty są bezpieczne dla użytkowników.

Nie ma zatem mowy o żadnym certyfikacie bezpieczeństwa używania.

Prawdą jest, że liczba wiarygodnych badań i analiz na temat „dopalaczy”, w większości będących nowo zsyntetyzowanymi substancjami, jest ograniczona. Zapewne wiesz, że zanim nowa substancja trafi do rąk lekarzy
i wejdzie do powszechnego użytku jako lek, musi przejść wszechstronne testy laboratoryjne, próby na zwierzętach doświadczalnych i trzy fazy badań z udziałem ludzi, czyli badań klinicznych. Od zsyntetyzowania biologicznie aktywnego związku do pojawienia się leku na rynku upływa z reguły kilkanaście lat a koszty badań przedklinicznych i trzech faz klinicznych szacuje się obecnie na kilkaset milionów dolarów. Czy przypuszczasz, że producenci dopalaczy zadają sobie tyle trudu aby stosować tę procedurę?

Pamiętaj!

„Dopalacze” to substancje zmieniające świadomość i w określonych sytuacjach mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia! Internet to dobre źródło informacji, ale nie wierz we wszystko, co się tam znajduje.