Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1545563
  • Do końca roku: 240 dni
  • Do wakacji: 47 dni

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-05

Imieniny: Irydy, Tamary
Jesteś tutaj: Start / BIBLIOTEKA / Biblioteka

Biblioteka

Słowo biblioteka pochodzi z języka greckiego i oznacza, instytucję kultury, której zadaniem jest: gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie, udostępnianie zbiorów bibliotecznych oraz przekazywanie informacji o nich. Potocznie o bibliotece mówi się, pomieszczenie dla książek. Znajdujące się w bibliotece zbiory biblioteczne tworzą dokumenty tekstowe oraz zapisy dźwięku i obrazu. Materiały biblioteczne ułożone są według klasyfikacji bibliotecznej lub tak zwanych sygnatur.

Dzieje bibliotek sięgają trzeciego tysiąclecia p.n.e. mowa tu między innymi
o  bibliotekach w Egipcie i Chinach. W starożytnej Grecji za najstarsze uznaje się biblioteki Polikratesa oraz Pizystrata w Atenach. Największą sławą cieszyły się biblioteki w Aleksandrii - biblioteka Ptolemeuszów oraz biblioteka Serapeion . W okresie helleńskim niektóre z bibliotek  miały charakter  publiczny. W  średniowieczu rozwinęły się biblioteki klasztorne i kościelne, a następnie uniwersyteckie. Zadaniem tych bibliotek było gromadzenie ksiąg, jak również ich wytwarzanie. Na dworach królewskich powstawały biblioteki dworskie, które dostępne były tylko dla możnowładców.  Wraz z rozpowszechnieniem się druku w XV i XVI wieku, dokonały się zmiany w bibliotekach.  Powstały liczne biblioteki humanistów, królów, możnowładców, zaczęły powstawać także biblioteki mieszczańskie.
W okresie reformacji nastąpił rozwój bibliotek miejskich. W XVII-XVIII wieku niektóre biblioteki, na przykład możnowładców stawały się bibliotekami publicznymi. W Oświeceniu przy instytucjach naukowych zaczęły powstawać pierwsze biblioteki specjalne. Wraz
z sekularyzacją zakonów księgozbiory, które się tam znajdowały, zasiliły biblioteki świeckie. W XVIII-XIX wieku, kiedy nastąpił gwałtowny rozwój nauki, zaczęły powstawać biblioteki towarzystw naukowych. W XIX wieku i początku XX wraz z upowszechnieniem się nauki biblioteki uzyskały rangę instytucji społeczno – kulturalnych o charakterze publicznym. Biblioteki i ich funkcję stawały się coraz bardziej zróżnicowane. Powstały i rozwijały się biblioteki powszechne. Organizowano biblioteki narodowe, parlamentarne, władz i urzędów oraz biblioteki specjalne ( dla niewidomych, dzieci, szpitalne). Rozwój nauki, techniki, szkolnictwa, wzrost produkcji wydawniczej spowodował  rozwój bibliotek i usług bibliotecznych. Wzrósł stan zbiorów i ich praktyczne wykorzystanie. Nastąpił rozwój  biblioteki szkół wyższych i fachowych. Działalność bibliotek w zakresie udostępniania i udzielania informacji rozszerzyła się, wprowadzone zostało  wypożyczanie międzybiblioteczne oraz wolny dostęp do magazynów. Z rozwojem usług bibliotecznych ściśle wiązał się rozwój bibliotekarstwa.

Bibliografia:

1.Encyklopedia współczesna bibliotekarstwa polskiego, pod red. K. Głombiowskiego, Wrocław 1976.

2.Leksykon szkolny, pod red. Dariusza Rotta, Warszawa 2005.

Najsłynniejsze biblioteki świata

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie