Program działalności Spółdzielni Uczniowskiej

ZAŁOŻENIA OGÓLNE

Działalność sklepiku szkolnego odgrywa szczególną rolę w pracy wychowawczej szkoły.

Tutaj młodzież przygotowuje się do dorosłego życia ucząc się praktycznego myślenia, kalkulowania i rozważnego podejmowania decyzji. W Spółdzielni Uczniowskiej fundamentalną sprawą, na której buduje się wzór dobrego sprzedawcy, jest uczciwość i odpowiedzialność. Sprzedawca musi być odpowiedzialny za solidne wykonanie przyjętych obowiązków oraz musi być świadomy, że od jakości jego pracy zależą uzyskane wyniki.

Pomieszczenie sklepiku należy traktować jako jedną z sal dydaktycznych, w której zajęcia odbywają się zarówno podczas sprzedaży, porządkowania, układania towaru, sporządzania zapotrzebowania na towar, przyjmowania towaru czy remanentu i każdej czynności związanej z działalnością gospodarczą spółdzielni.

Dla ogółu społeczności uczniowskiej sklepik stanowi źródło zaopatrzenia w podstawowe artykuły bez konieczności opuszczania terenu szkoły i narażania się na niebezpieczeństwa z tym związane.

CELE

1. Kształtowanie nawyków gospodarności oraz umiejętności zespołowego działania i gospodarowania w procesie wychowania,
  2. Rozwijanie zainteresowań uczniów handlem i działalnością usługową,
  3. Rozwijanie nawyku oszczędzania oraz właściwego i planowego gospodarowania funduszami, uczciwości w rozliczeniach finansowych,
  4. Kształcenie obowiązkowości, odpowiedzialności, rzetelności,
  5. Kształtowanie kulturalnych nawyków w stosunku do kupujących,
  6. Współdziałanie z innymi organizacjami działającymi na terenie szkoły,
  7. Finansowanie niektórych przedsięwzięć na terenie szkoły,
  8. Wzmacnianie więzi społecznej między członkami grupy zjednoczonej wspólnotą celów, wzajemną życzliwością, unikaniem antagonizmów,
  9. Wzmacnianie szacunku do pieniędzy.