OD CHRZTU DO NIEPODLEGŁOŚCI

„Biało- czerwona ziemio, coś z siebie wydała
Pokolenie żołnierskie w walce niepodległej,
Niech się przed tobą chyli sztandar wiecznej chwały
Bo wolność to jest tyle, ile nas poległo”.

Nasza historia liczy ponad tysiąc lat. Polska w tym czasie przechodziła różne koleje losu. Okresy potęgi i wielkości przeplatane były wojnami, niewolą i upadkiem. Poświęcenie i miłość do Ojczyzny uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię wolności i niezależności  Polski.

Na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypomnieliśmy o ważnej rocznicy -  1050-lecia Chrztu Polski.

Rok 966 był dość zwyczajny. Wydawało się, że na Starym Kontynencie nie wydarzyło się nic, co było by godne szczególnej uwagi. Jednak we wschodniej części Europy działo się od kilku lat coś wyjątkowego – z kilku plemion słowiańskich zaczęła powstawać społeczność, którą z czasem historycy nazwali Polakami, a ich ojczyźnie nadano miano Polska.

Zwieńczeniem tego procesu było wydarzenie, które miało miejsce w Wielką Sobotę 14. kwietnia Roku Pańskiego 966. Książę Mieszko postanowił przyjąć sakrament chrztu świętego z rąk biskupa misyjnego – Jordana.

Chrzest Mieszka – pogańskiego władcy Polan nie był spowodowany tylko namowami poślubionej rok wcześniej księżniczki Dobrawy, ani uczuciami religijnymi. Było to wydarzenie, które na stulecia miało wytyczyć miejsce Polski na kartach historii Europy. Przyjęcie tego sakramentu w Kościele oznaczało dołączenie do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej i wiążące się z tym liczne korzyści społeczne i polityczne – Państwo Polskie zaistniało na ówczesnej mapie Europy.

Książę przyjmując chrzest wiedział, że ten znaczący w oczach Europejczyków gest przyniesie kulturę chrześcijańską i pozwoli zorganizować sprawną administrację pozwalającą zarządzać dopiero, co powstającym na rozległym terenie Słowiańszczyzny państwem.

Mieszko dzięki przyjęciu wiary chrzescijańskiej stał się istotną postacią na scenie politycznej. Umocnił swoją pozycję, jako niezależnego chrześcijańskiego władcy, którego państwo wraz z upływem czasu stanie się znaczącym ośrodkiem intelektualnym i kulturalnym Europy Środkowo- Wschodniej.

Dalsza historia naszego państwa miała na swoich kartach wzloty i upadki, ale nikt nie przypuszczał, że pod koniec XVIII wieku dotknie nas największa tragedia, czyli rozbiory dokonane przez sąsiadów, które na 123 lata wymazały nasz kraj z mapy Europy. Polacy jednak nie złożyli broni. Nadzieja i miłość do Ojczyzny nie pozwalały Polakom na rezygnację z walki o wolność.

11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapy Europy i świata.
Było to zasługą walki i poświęcenia kolejnych pokoleń walczących w powstaniu listopadowym i styczniowym, nie dających się rusyfikacji i germanizacji, tworzących Legiony i Błękitną Armię.

„Polska - to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska - Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna”