Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / Gra terenowa

Gra terenowa

W ramach programu SZKOŁA DIALOGU uczniowie naszego gimnazjum,  w piątek 10 czerwca 2016 roku, wzięli udział w grze terenowej, której organizatorami byli uczniowie klasy IA pod opieką p. Haliny Pawłowskiej oraz p. Anny Wildy-Lasoty.  Głównym celem gry było przybliżenie kultury, religii oraz zwyczajów mieszkających w Grabowie Żydów.

Pierwsze informacje źródłowe o Żydach w naszej miejscowości pochodzą z 1764 roku. Grabowska wspólnota należała wówczas do gminy wyznaniowej w Łęczycy. Źródłem utrzymania grabowskich Żydów było głównie rzemiosło i handel. W 1921 roku w Grabowie funkcjonowała społeczność żydowska licząca 915 osób.

Okupacja niemiecka oznaczała dla Żydów w Grabowie trwający niecałe trzy lata okres upokorzeń, zakończony niemal całkowitym wyniszczeniem wspólnoty.   Żydom zakazano opuszczania osady, oznaczeni zostali żółtymi Gwiazdami Dawida, odebrano im mienie. Cmentarz sprofanowano układając z macew chodniki. Dzień wypełniały codzienne apele- rano i wieczorem oraz ciężka praca przymusowa.

W kwietniu  1942 roku zgromadzono wszystkich Żydów w kościele, z którego wywożono ich ciężarowymi autami do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Przed rozpoczęciem gry  wszyscy uczniowie z wychowawcami zgromadzili się na hali sportowej  i otrzymali mapki według których przemieszczali się do wyznaczonych punktów oraz książeczki z wiedzą przydatną do rozwiązywania poszczególnych zadań na trasie gry.

Gra w terenie trwała 2 godziny natomiast podsumowanie wykonanych zadań odbyło się na hali sportowej . Tutaj zadaniem uczniów było:

-  ułożenie piosenki o tolerancji,
- wykonanie plakatu poświeconego kulturze, religii żydowskiej
- przygotowanie krótkiej informacji  podsumowującej w oparciu o  wiedzę zdobytą podczas gry
- ankieta .