Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1538544
  • Do końca roku: 259 dni
  • Do wakacji: 66 dni

Kalendarium

Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

Artykuł - Grabów

„Młodzieżowy Inkubator  Inicjatyw Europejskich” to  projekt realizowany w kilku szkołach województwa Łódzkiego  między innymi w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Grabowie. Realizatorem całego działania było Towarzystwo Inicjatyw Europejskich w Łodzi. W charakterze partnerów wystąpiły:   Stowarzyszenie Oświatowe „Edukator” Łodzi oraz Central Bohemia Training Institute (VISK)  - organizacja z Republiki Czeskiej mające bogate doświadczenia w upowszechnianiu nowoczesnych metod edukacyjnych.

Głównym celem projektu było wsparcie rozwoju, aktywności społecznej i obywatelskiej młodzieży gimnazjalnej poprzez działania polegające na kształtowaniu umiejętności zarządzania samodzielnymi przedsięwzięciami o charakterze społecznym, a tym samym budowanie odpowiedzialności za własne środowisko lokalne.

Przed rozpoczęciem pracy z młodzieżą dyrektor wraz z kadrą pedagogiczną odbył kilkudniowe szkolenie, które prowadzone było przez liderów projektu w celu przygotowania merytorycznego opiekunów.

Działania okołoprojektowe rozpoczęły się od ogłoszenia informacji oraz naboru uczniów zainteresowanych Młodzieżową Grupą Inicjatyw Obywatelskich. Wybory odbyły się pod czujnym okiem wychowawców zgodnie z zaplanowanym kalendarzem wyborczym gdzie wyłoniono 6 liderów wyróżniających się spośród innych dużą aktywnością na terenie klasy, szkoły czy środowiska lokalnego. Cenną cechą wybranych liderów była odpowiedzialność za powierzone zadanie -  o którą czasami trudno w gronie tak młodych ludzi. Samodzielność w działaniu i umiejętności organizacyjne to kolejne atrybuty, którymi wyróżniali się zwycięzcy. We wrześniu oprócz trzech grup zadaniowych liczących po 10 osób każda wybrano jeszcze trzech uczniów tworząc grupę ewaluacyjną, mającą na celu obiektywne podsumowanie działań podjętych  przez uczniów. Uczniowska grupa ewaluacyjna odbyła również szkolenie prowadzone przez lidera projektu w celu przygotowania merytorycznego do pełnionych zadań.

Praca nad realizacją projektu  „Łączymy pokolenia – łączymy ludzi” przebiegała burzliwie. Począwszy od problematyki wyboru tematu po zamykanie działań tematycznych. Uczniowie dzielili się zadaniami. Przydzielali sobie role zajmując odpowiednie dla siebie miejsce w realizacji zadań okołoprojektowych. Nie zawsze jednak celnie oceniali swoje możliwości i predyspozycje. Motywowali się wzajemnie nie rzadko opisując krytycznie postawy bierne swoich kolegów, którzy nie dokładnie wywiązywali się z swoich funkcji. Mimo wzlotów i upadków, powodzeń i klęsk niektórych wytyczonych wcześniej działań projekt został zrealizowany w całości z widocznym sukcesem i aplauzem widzów.

„Łączymy pokolenia – łączymy ludzi”  - celem przedsięwzięcia był udział młodzieży gimnazjalnej w życiu gminnej społeczności, motywowanie uczniów do podejmowania działań wolontariackich – rozwijanie aktywności i współpracy z lokalnym środowiskiem Szkół Podstawowych z terenu Gminy Grabów oraz Seniorów z Międzypokoleniowego Klubu Integracji Społecznej „Pomagajmy Sobie Wzajemnie”.

„Grabów w kolorze sepii” – oto tytuł międzypokoleniowego działania uczniowskiego, które miało na celu zgromadzenie  jak najwięcej informacji z lat 50-70 pochodzących   od mieszkańców Gminy Grabów. W tym celu uczniowie samodzielnie gromadzili stare fotografie, czasopisma, przepisy kulinarnie, banknoty, narzędzia, pamiątki, ubrania i różnego rodzaju przedmioty zgodne z epoką  by stworzyć tematyczną wystawę. Efekt swojej pracy zaprezentowali w każdej z czterech Szkół Podstawowych na terenie Gminy Grabów. Prezentację swoich działań uczniowie przeprowadzili na spotkaniu Klubu Integracji Społecznej „Pomagajmy Sobie Wzajemnie”.

„Spotkania z ciekawymi ludźmi” – to działanie kolejnej grupa projektowej, która kierowała się tym, aby uzyskać jak największą ilość informacji od osób, które podejmują decyzje mające wpływ na rozwój oświaty i współpracujących ze sobą ważnych jednostek w Gminie Grabów. Przeprowadzone wywiady z Dyrektorami Szkół Podstawowych Wójtem Gminy oraz z członkami Międzypokoleniowego Klubu Integracji Społecznej „Pomagajmy Sobie Wzajemnie”, pomogły uzyskać dużo informacji na temat minionego czasu i obserwacji rozwoju gminy z ich punktu widzenia.

„Bajkowy świat – my dla dzieci  – Królewna Śnieżka’ – przygotowanie scenariusza bajki wystawienie go w pełnej obsadzie dla młodszych kolegów ze Szkół Podstawowych Gminy Grabów było artystycznym podsumowaniem działań okołoprojektowych.

Po obserwacji wszystkich działań podjętych w ramach projektu stwierdzić można z czystym sumieniem, że temat został właściwie ujęty przez grupę działania. Pełna gama odbiorców, czyli uczniowie Szkół Podstawowych oraz Seniorzy Klubu Integracji Społecznej z zaciekawieniem obejrzeli przygotowany program tematyczny. Na twarzach widzów zagościł uśmiech, zaduma, odrobina refleksji czy nawet zakłopotanie… Zainteresowanie okazało się tak wielkie, że wszyscy chętnie oczekują kontynuacji.

Powyższy sukces z pewnością zachęci młodzież do dalszego działania na rzecz społeczeństwa. Mam nadzieję, że grono aktywnych uczniów będzie się powiększać a inicjatywy będą coraz śmielsze i bardziej znaczące w środowisku lokalnym.

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie