VII Turniej Rycerski

"tudzież my pod tym herbem stajem i dowód dzielności dajem... POMIANIE" z takim zawołaniem 24 maja 2013r. nasza drużyna wkroczyła na dziedziniec  zamku w Łęczycy, gdzie odbywał się VII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich i swoja wiedzą, umiejętnościami oraz sprawnością fizyczną  pokonała pozostałe drużyny, zdobywając miecz zwycięstwa  za I miejsce.

Zwycięską drużynę w składzie: Pabin Kamil, Stańczyk Marcin, Malinowski Dominik, Pęcherzewski Sebastian, Nowak Grzegorz, Woźniak Mariusz, Wasiak Martyna, Miedzińska Monika, Małecka Weronika, Wójkowska Małgorzata  do turnieju przygotowała pani Halina Pawłowska.

W turnieju jak co roku ocenie poddany został strój oraz „zawołanie rycerskie drużyny”, tj. bardzo krótka rymowana wypowiedź (jedno / dwuwersowa) odnosząca się do cech charakterystycznych drużyny (np. miejscowość, herb). W ramach turnieju uczniowie rywalizowali między sobą w konkurencjach sprawnościowych: rzut włócznią do celu, strzelanie z łuku do tarcz punktowanych i z wizerunkami zwierząt, narty wieloosobowe, atak na saracena, rzut podkową do celu, machina rycerska, serso oraz w konkursie dla skrybów - dyktando pisane gęsim piórem i quiz wiedzy o średniowiecznym rycerstwie. W tym roku na zakres wiadomości potrzebnych do konkursu wiedzy składały się:

• podstawowe wiadomości dotyczące osoby rycerza,
  • wojskowość w Polsce średniowiecznej,
  • rodzaje zaczepnego i ochronnego uzbrojenia rycerza średniowiecznego (budowa, klasyfikacja mieczy, imiona, mity związane z uzbrojeniem),
  • podstawowe wiadomości na temat obrzędu pasowania na rycerza,
  • obowiązki i przyrzeczenia rycerza,
  • podstawowe wiadomości związane z turniejami rycerskimi (ogólne zasady, nagrody),
  • encyklopedyczna wiedza na temat historii zabytków łęczyckich i zabytków z najbliższej okolicy w okresie średniowiecza (obecność królów, ważne wydarzenia historyczne)
  • wpływ króla Kazimierza na rozwój miasta i zamku w Łęczycy