ŚWIETLICA SZKOLNA.

Świetlica pełni dwa podstawowe zadania:

- opiekuńczo – wychowawcze

- dożywianie uczniów w formie obiadów i „szklanki mleka”

Opieką w świetlicy objęci są wszyscy uczniowie gimnazjum a w szczególności dojeżdżający do szkoły autobusami. Świetlica udostępniona jest dla uczniów w godzinach 7.15 – 15.15. Tutaj uczniowie spędzają czas wolny oczekując przyjazdu autobusów po zakończonych lekcjach bądź przygotowują się do kolejnych zajęć w przypadku nieobecności nauczycieli.

Wolny czas w świetlicy młodzież poświęca głównie przygotowywaniu się do zajęć lekcyjnych przed ich rozpoczęciem, odrabianiu prac domowych, oglądaniu edukacyjnych i rozrywkowych programów telewizyjnych. Świetlica oferuje uczniom dość bogaty zestaw gier planszowych, czasopisma młodzieżowe. Ulubioną formą spędzania czasu wolnego przez uczniów są zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej, hali bądź na boisku. Kierownik świetlicy ściśle współpracuje z wychowawcami poszczególnych klas, opiekunami dowozów oraz pedagogiem szkolnym, intendentką i kucharką (świetlica pełni także rolę stołówki – kierownik świetlicy nadzoruje pracą kuchni, prowadzi dokumentację Dobrej Praktyki Higienicznej, Dobrej Praktyki Produkcyjnej oraz HACCP-u, pomaga w układaniu jadłospisów, kontroluje wpłaty na obiady).

W ramach zajęć świetlicowych realizowane są również zadania Programu Wychowawczego – pogadanki, rozmowy, dyskusje dotyczące np. właściwego zachowania się uczniów w szkole i poza nią, stosunku do obowiązków szkolnych (przypomnienie praw i obowiązków ucznia, obowiązujących regulaminów, postawy wobec kolegów i koleżanek oraz osób starszych).

W ramach programu „Trzymaj formę’ są systematycznie realizowane zajęcia warsztatowe, których celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki oraz dostarczenie uczniom wiedzy dotyczącej uzależnień (alkoholizm, nikotynizm i narkomania).